محتوای بومی ادبیات شفاهی
 
     
 
   
دریافت شیوه نامه و فرم ها
     
 
   
درباره ادبیات شفاهی
 
ادبیات شفاهی از ارزشمند ترین منابع اسطوره پژوهی است که مجموعه ای از اندیشه ها و تفکرات در آن گردآوری شده است. وبه عنوان بهترین ادبیات عامیانه ، ریشه در فرهنگ ها دارد و منحصرا رایج یک منطقه ی خاص نیست بلکه به طور عام برخاسته از فطرت و روحیات پاک انسان هاست که در کل کشور مقبولیت پیدا کرده و به صورت رسم محلی مورد توجه وپذیرش قرار گرفته است. ادبیات شفاهی ریشه های تاریخی طولانی دارد که اثرات و فواید خاص آن ها در جهت تمایلات ، گرایش ها، علایق فرهنگی ، ذوقی و هنری مردم، بهترین عامل تفریح ، سرگرمی ، سالم و آموزنده است.
مهمترین ویژگی ادبیات شفاهی ، سادگی و دلنشینی آن است که وابستگی خاص و چندانی به ابزار و وسایل اساسی ندارد و با تنوع ، پاسخگوی هر نوع سلیقه، توانایی، استعداد جهانی و فکری است. نکته ی در خور توجه دیگر این است که در هر فصل، مکان و زمانی قابل پرداختن و اجرایند و همچنین گروه های مختلف سنی از کودکی تا کهنسالی را پوشش می دهد و حالات گوناگون فردی، تیمی، نمایشی، رقابتی را در بردارد که نتیجه ی اصلی آن احیای فرهنگ صداقت، راستی، گسترش فضای زبان و ادبیات عامیانه هر کشور است. فرزندان ایران زمین به ویژه اصفهان همیشه جاوید و مناطق آن از قشرهای مختلف با لهجه های گوناگون که همگی از نظر زبان شناسی زیبا هستند.
ادبیات شفاهی گفتار صادق را همراه با کردار نیک و رفتار پسندیده ارایه می نمایدو آن را در قالب بازی محلی ، لالایی، متل ها، اشعار عامیانه ها و... بازی که خارج از مکر و فریب است به نمایش گذاشته می شود.
در واقع ادبیات شفاهی پایه های فرهنگ هر کشور را تشکیل می دهند که بیشتر کودکان و نوجوانان از این ادبیات کهن و اصیل بی اطلاع و حتی از آن گریزان هستند. یکی از دلائل این امر عدم توجه بزرگان زبان ادب فارسی جهت معرفی آن به جامعه علمی بوده است.
با عنایت به راهکار های عملیاتی 5-5 هدف 5 سند تحول بنیادی مبنی بر ا ختصاص 20 درصد از برنامه آموزشی به معرفی حرفه ها، آیین و رسوم و بیان شرایط اقلیمی و جغرافیایی استان به ویژه مناطق روستایی و عشایری، گروه بررسی محتوای پرورشی اقدام به تولید محتوای الکترونیکی با موضوع ادبیات شفاهی بومی ( آداب و روسم خاص، اشعار عامیانه، مثل، لالایی) نموده است. لذا مقتضی اس بر اساس شیوه نامه اقدامات لازم را مبذول فرمایید.
جهت دریافت شیوه نامه  و فرم های لازم از قسمت راست اقدام نمایید.